Jak przebiega projektowanie portalu internetowego?

Portal internetowy to z jednej strony świetny pomysł na biznes, a z drugiej skuteczne narzędzie promocji dla firmy. Portale stanowią atrakcyjne źródło informacji, dlatego są chętnie odwiedzane przez użytkowników sieci. Warto to wykorzystać, by zwiększyć rozpoznawalność marki czy zbudować swoją ekspercką pozycję. Projektowanie portalu internetowego jest dość złożonym procesem. W tym poradniku przedstawimy Ci jego najważniejsze etapy.

Dokumentacja projektowa

Bez niej nie ma mowy o zaprojektowaniu portalu w 100% zgodnego z oczekiwaniami klienta i potrzebami jego grupy docelowej. Dokumentacja projektowa jest dogłębną analizą koncepcji portalu, przewiduje wszystkie funkcjonalności, a tym samym pozwala dokładnie określić termin realizacji i jej koszt. Dzięki temu klient nie jest później zaskoczony nieprzewidzianymi wydatkami, a prace programistyczne przebiegają o wiele sprawniej.

Koncepcja

Wizja portalu internetowego, jaką ma klient, niekoniecznie musi być trafna. Pamiętajmy, że na rynku e-wydawnictw panuje ogromna konkurencja. Trzeba więc znaleźć jakąś tematyczną niszę lub też inne elementy wyróżniające portal w sieci. Koncepcja powinna uwzględniać układ graficzny strony, podział kategorii oraz strukturę treści, co bezpośrednio przekłada się na funkcjonalność portalu.

Projekt graficzny

Atrakcyjny layout portalu internetowego jest tym elementem, który zachęci czytelników do zapoznania się z zawartością tekstową. Jeśli strona jest nieestetyczna, chaotyczna, niepasująca do podejmowanej tematyki (np. pod względem dobranych kolorów), to proces popularyzacji portalu będzie znacznie bardziej czasochłonny. Pamiętajmy również, że układ graficzny ma ogromny wpływ na wygodę korzystania ze strony.

System do zarządzania treścią

To serce portalu. Dzięki systemowi CMS można wprowadzać treści, czyli artykuły czy elementy graficzne, a także w pełni zarządzać zawartością strony. To podstawowe narzędzie, jakim będzie się posługiwać e-wydawca. Na rynku są dostępne bezpłatne systemy CMS, jednak znacznie rozsądniej jest zdecydować się na rozwiązanie stworzone specjalnie z myślą o konkretnym portalu. To gwarantuje lepszą funkcjonalność i mniej problemów z obsługą strony.

Umieszczenie portalu na serwerze

Portal to bardzo obszerna strona internetowa, której zasoby znacznie obciążają serwer. Dlatego tak ważne jest, aby wybrać odpowiednio szybki hosting – długi czas ładowania się strony deprymuje użytkowników i spowoduje wysoki współczynnik odrzuceń. Serwer oczywiście musi też gwarantować najwyższy poziom bezpieczeństwa zasobów.

Testy sprawności

Po zaprojektowaniu portalu należy przystąpić do jego przetestowania. Jest to dość długotrwały proces, ale nie warto go skracać. W końcu chodzi o to, by mieć pewność, że strona działa bez zarzutu, jest bezpieczna i nie ma na niej błędów, które zostałyby od razu wychwycone przez użytkowników (a to wpłynęłoby na ich opinię na temat portalu).

Przetestowany portal jest już gotowy do jego oficjalnego uruchomienia i zaindeksowania w wyszukiwarce. Oczywiście to dopiero początek „zabawy”. Najważniejsze jest przecież tworzenie atrakcyjnych artykułów, które będą przyciągać czytelników na stronę. Bez dobrych treści portal pozostanie martwy i nie spełni swojej roli promocyjnej czy biznesowej.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.